| „Arkivyskupas Jurgis Matulaitis yra ypatinga dovana Baþnyèiai ir lietuviø tautai... Brangûs broliai ir seserys, ðiandien Baþnyèia kreipiasi á jus Kristaus þodþiais Evangelijoje: „Priimkite pranaðà, kaip pranaðà. Priimkite teisøjá kaip teisøjá“. Šventuosius reikia priimti ðirdimi ir tikëjimu, kad jie parodytø mums kelià...“ Taip kalbëjo Pal. Popieþius Jonas Paulius II beveik prieð 25 –erius metus, skelbdamas arkivyskupà Jurgá Matulaitá Palaimintuoju.
2011 m. rugsëjo 18 d., sekmadiená, Marijampolës Marijonø vienuolyne, þengtas graþus ir svarbus þingsnis link ðio Šventojo Tëvo priesako ávykdymo - iðkilmingai atidarytas ir paðventintas Marijampolës ðv. Arkangelo Mykolo bazilikoje ir Marijonø vienuolyne ásikûræs Palaimintojo Jurgio Matulaièio muziejus. Tai ypatingo dþiaugsmo ir padëkos Dievui diena tëvams Marijonams, Švè. Mergelës Marijos Nekaltojo Prasidëjimo vargdieniø seserims, visiems Pal. Jurgio dvasios sûnums ir dukterims, visiems, branginantiems ðá lietuvá Palaimintàjá, nes nuo ðiol galësime nauju bûdu patys priimti ir kitiems padëti atrasti Pal. arkiv. Jurgá Matulaitá, galësime ypatingu bûdu dalintis jo tikëjimo ir gyvenimo ðviesa.
Muziejaus ekspozicija pristato iðkalbingà palaimintojo Jurgio Matulaièio (vienintelio Lietuvoje Baþnyèios palaimintojo), vienos ryðkiausiø asmenybiø Lietuvos valstybës ir Baþnyèios istorijoje, gyvenimo ir tikëjimo liudijimà, taip pat nuðviesdama ir ryðkiausius Marijampolës miesto bei Marijonø vienuolijos istorijos aspektus.
Marijampolës Šv. Arkangelo Mykolo bazilika ir Marijonø vienuolynas, kuriame ásikûræs muziejus - graþus ir reikðmingas Marijampolës apskrities kultûros ir istorijos paveldo objektas (be kita ko, davæs vardà Marijampolës miestui). Todël, atsiþvelgiant á Regionø kultûros plëtros programos, Lietuvos tûkstantmeèio programos bei Jono Pauliaus II piligrimø kelio kûrimo tikslus buvo imtasi já rekonstruoti ir pritaikyti vieðosioms kultûros ir turizmo funkcijoms.
Projektas „Marijampolës ðv. Arkangelo Mykolo bazilikos ir Marijonø vienuolyno pritaikymas turizmo reikmëms“ buvo ir yra finansuojamas pagal Sanglaudos skatinimo veiksmø programos 1 prioriteto Vietinë ir urbanistinë plëtra, kultûros paveldo ir gamtos iðsaugojimas bei pritaikymas turizmo plëtrai, VP3-1.3.-ÛM-02-V priemonæ Vieðøjø nekilnojamø kultûros paveldo objektø kompleksiðkas pritaikymas turizmo reikmëms. Finansavimo ir administravimo sutartis su Ûkio ministerija ir Lietuvos verslo paramos agentûra buvo pasiraðyta 2009 metø gruodþio 9 dienà. Dalá finansø projekto vykdymui sutelkë patys tëvai Marijonai. Didþioji darbø dalis sëkmingai atlikta. Visai neseniai sëkmingai sudalyvauta konkurse antrajam darbø etapui. Šventoriaus tvarkybos darbai yra átraukti á Marijampolës regioninio centro kompleksinës plëtros 2008–2013 metø investicinæ programà, tad padëti juos atlikti þadëjo Marijampolës savivaldybë.
Šis projektas, reikðmingas tëvams Marijonams, taip pat ne maþiau svarbus Marijampolës miestui, o net ir visai Lietuvai. Marijampolë, XIX a. pabaigoje buvusi Tautinio atgimimo centru, taip pat yra pasienio miestas – bendrystës su kaimyninëmis valstybëmis erdvë. Tai ypaè akivaizdu Lietuvai ásitvirtinant pasauliniame religinio turizmo-piligrimystës þemëlapyje, kraðte esanèiø visame pasaulyje labai stipraus Dievo Gailestingumo kulto centrø. Bûtent pro Marijampolæ eina lenkø turistø bei piligrimø, atvykstanèiø á Lietuvà autobusais, marðrutas. Todël tikëtina, kad Šv, Arkangelo Mykolo bazilikà ir Marijonø vienuolynà, objektà, átrauktà á Jono Pauliaus II kelià, pirmiausia ir lankys á mûsø kraðtà vykstantys piligrimai. Projekto svarbà ir aktualumà ypatingu bûdu patvirtino Lietuvos Vyskupø Konferencijos sprendimas ateinanèius liturginius metus (nuo 2011 12 08) Lietuvoje paskelbti Palaimintojo Jurgio Matulaièio metais, minint 25-àsias beatifikacijos metines.
Atidaryme, drauge J. E. Vilkaviðkio vyskupu Rimantu Norvila, J. E. vyskupu emeritu Juozapu Þemaièiu MIC, atsakingais Lietuvos valstybës ir vietos savivaldos pareigûnais bei tëvø Marijonø bendradarbiais ðiame projekte, dalyvavo ir nemaþas bûrelis sveèiø ið svetur: tëvø Marijonø vienuolijos generalinio vyresniojo atstovas kun. Jair Batista De Souza MIC, buvæs tëvø Marijonø vienuolijos generalinis vyresnysis kun. Jan Mikolaj Rokosz MIC, tëvø Marijonø vienuolijos Lenkijos procincijos vyresniojo atstovas Kun. Eugeniusz Zarzeczny MIC, taip pat Varðuvos istorijos muziejaus direktorë p. Joanna Bojarska bei jos padëjëja p. Anna Kotanska. Tokiu bûdu, jau nuo pirmøjø savo veiklos momentø, muziejus, o ir visas kompleksas, tampa dviejø kaimyniniø tautø – lenkø ir lietuviø – bendrystës patirties erdve, kad Marijampolëje, Marijonø vienuolyno bei Palaimintojo Jurgio Matulaièio relikvijø artumoje – visuomet bûtø liudijamos paties Palaimintojo nuostatos, tokios aktualios ðio laikotarpio politiniame kontekste:
„Atëjau èia visiems lygiai tarnauti, visiems reikðti meilæ. Tautø santykiuose tos paèios Kristaus doros privalome laikytis, kaip ir atskirø þmoniø santykiuose. Nei vieno nevalia neapykantoje laikyti, niekinti, skriausti. Visus lygiai reikia mylëti.“ (Uþraðai, 1918 12 01)
Atidarymo ðv. Miðiose, kuriose tëvai Marijonai, drauge su visais susirinkusiais, dëkojo Dievui uþ sëkmingà projekto eigà, taip pat buvo meldþiamasi, kad ðis turistø ir piligrimø traukos centras ið tiesø bûtø erdve, kurioje kiekvienà prakalbintø Palaimintojo Jurgio gyvenimo ðûkis ir kvietimas: „Nugalëk blogá gerumu“.
Lankytojø muziejus laukia: Antradieniais – sekmadieniais, nuo 10 iki 17 val. J. Bendoriaus g. 3, Marijampolë |